Schedule

To help with your travel timing plans, Forum registration and activities start at 4pm on Thursday January 19th, and end at around 4pm, Sunday January 22nd. After registration Thursday January 19th, a special networking event is planned with a light buffet and music. We hope to see you there!

Room Map Key

Djavad Mowafaghian World Cultural Centre (WCU) , Goldcorp Centre for the Arts
Djavad Mowafaghian Cinema, Goldcorp Centre for the Arts
Studio 4350Fourth Floor Music Room, Goldcorp Centre for the Arts
FOYER — Djavad Mowafaghian Cinema, Goldcorp Centre for the Arts

The Goldcorp Centre for the Arts is located at SFU Woodward’s — 149 West Hastings Street, Vancouver, BC Canada.

Note: locations and schedule are subject to change. Activities without location indicated are TBA.

Thursday, January 19

4:30pm Registration
5:00pm Buffet & Networking
5:30pm Sonic Presence Mini Concert
Coat Cooke and Joe Poole (Vancouver)
5:45pm — 7pm Welcome
Network Development Session 1 — Open Session
Participants are encouraged to bring questions, ideas, proposals and concerns.

Friday, January 20

8:00am — 8:45am Registration — ④ Soundwalk • Tyler Kinnear (from Sandman Inn to SFU Woodward’s)
9:00am — 9:15am SFU Woodward’s Welcome by Owen Underhill, Musqueam Traditional Welcome by Debra Sparrow, — ②
9:15am — 11:00am Connecting to the Sound of the Pacific Coast — ②
Hildegard Westerkamp (World Forum for Acoustic Ecology, Vancouver)
Paul and Helena Spong (Orca Project, Vancouver Island) • Kim Cascone (Hydrophone Festival, San Francisco)
11:00am — 11:15am Break
11:15am — 12:45pm Connecting Art, Intention and Place — ② Generations & Disciplines — ①
Joel Chadabe (Ear to the Earth, Electronic Music Foundation, New York) • Barry Truax (World Soundscape Project, Vancouver) DB Boyko (Arts and Health Project, Sonic Playground, Vancouver) • Owen Underhill (Turning Point Ensemble, Vancouver) • Marie Lopes (Roundhouse Community Centre, Vancouver) • Rodney Sharman (composer, Vancouver)
12:45pm — 1:45pm Networking Lunch — ①
& Sonic Presence Mini Concert [1pm — 1:20pm]
Big World Band (John Oliver, Farshid Samandari and friends), Lee Hutzulak (Vancouver)
1:45pm — 3:30pm Extending Creativity — ②
Creative Software and Software Creativity
For Whom? For What? — ①
The Making of Community — Pluralism in Progress
Barry Truax (Simon Fraser University) • Arne Eigenfeldt (Simon Fraser University) Georgio Magnanensi (Vancouver New Music) • Jerry Pergolesi (Contact Contemporary Music, Toronto)
3:30pm — 3:45pm Break
3:45pm — 5:30pm Retelling New Music with Indigenous Eyes — ① Network Development Session 2 —
National Networks
 — ③
Dylan Robinson (Indigeneity in the Contemporary World, University of London, UK) • Raven Chacon (Albuquerque, NM) Introduced by David Pay (Music on Main, Vancouver) • With representatives from the Canadian Music Centre, Canadian League of Composers and other national networks and associations.

Saturday, January 21

8:00am — 8:45am Registration — ④
9:00am — 10:45am Breaking the Mould — ①
Challenging preconceptions of culture, generation, genre and discipline
Visual Paradigms for Ensemble Improvisation — ②
Conduction and Remote Control
Sandeep Bhagwati (matralab, Concordia University, Montreal) • Raven Chacon (Albequerque, New Mexico) • Anju Singh (CRES Media Arts Committee, Vancouver) • Brady Cranfield (Music Appreciation Society, Vancouver) Coat Cooke (Orkestra Futura, Vancouver) • Stefan Smulovitz (Mad Scientist, Vancouver) • Tina Pearson (Avatar Orchestra Metaverse, Global). Participatory demonstration — bring your instruments!
10:45am — 11:00am Break
11:00am — 12:45pm Stretched Boundaries — Connecting Across Abilities, Networks and Practices — ②
Pauline Oliveros (Deep Listening Institute, New York) from Venice via Skype • Plus, performance of “Vancouver Calling” — please bring instruments!
12:45pm — 1:45pm Networking Lunch — ①
& Sonic Presence Mini Concert [1pm — 1:20pm]
Marie-Chantal Leclair (Montreal) and Raven Chacon (New Mexico)
1:45pm — 3:30pm Extended Bodies — ③
When the Virtual Bleeds into the Physical
Old Asia — New Music — ②
Arne Eigenfeldt (Simon Fraser University, Vancouver) • George Tzanetakis (University of Victoria, Victoria) • Cléo Palacio-Quintin (Montréal) Michael Tenzer (Gamelan Gita Asmara, University of British Columbia, Vancouver) • Joel Bons (Nieus Ensemble, Atlas Ensemble, Holland) • I Wayan Sudirana (Gamelan Gita Asmara, Vancouver, Indonesia) • Mei Han (Red Chamber Ensemble, Vancouver)
3:30pm — 3:45pm Break
3:45pm — 5:30pm Network Development Session 3 — Regional and Local Networks — ② Musical Dialogue Across Cultures — ①
With input from: Paul Cram (Atlantic Canada Art Music Network) • Scott Thomson • Tim Brady, Joane Hétu and Cléo Palacio-Quintin (Montreal’s Le Vivier) • Bob Baker (Canadian Music Centre BC Region) • DB Boyko (Sonic Presence BC) and others. Musical practice session facilitated by Michael O’Neill (Gamelan Madu Sari, Vancouver) • Jon Siddall (Vancouver) • Moshe Denburg (Vancouver Intercultural Orchestra). Bring your instruments or use the gamelan!

Sunday, January 22

9:00am — 10:45am Festivals as a Cultural Voice — ②
Michel Levasseur (FIMAV, Victoriaville) • Ken Pickering (Coastal Jazz & Blues Society, Vancouver) • Gordon Monahan (Eclectic Electrics, Meaford) • Peter Hatch (Open Ears Festival, Kitchener-Waterloo) • Joel Chadabe (Ear to the Earth Festival, New York)
10:45am — 11:00am Break
11:00am — 12:45pm Network Development Session 4 — Open Session — ①
Open to any topic brought forward by those in attendance and/or as agreed as a result of previous sessions.
12:45pm — 1:45pm Networking Lunch — ①
1:45pm — 3:30pm Closure — Plenary Session — ①

Schedule subject to change without prior notification (January 19, 2012).